Sådan virker ultralyd

Anbefalet placering af ultralyd i hjemmet mod skadedyrAnbefalet placering af ultralyd i hjemmet mod skadedyr

Ultralyd er en lyd på en frekvens, som mennesker normalt ikke kan høre. Det menneskelige øre kan normalt høre frekvenser fra 20 – 20.000 Hz. Hørelses-nerven er dog mest følsom omkring 1000-4000 Hz. En samtale mellem to voksne mennesker ligger typisk 200-5000 Hz.

Mennesker lydopfattelse og de fleste andre hvirveldyr – registrerer lyd med deres ører. Ultralyd som udsender frekvenser over 20.000 Hz, kan ikke høres af mennesker.

Ultralyd fungerer sådan, at der udsendes en frekvens mod et bestemt skadedysr hørelse, som gør at det er ubehageligt for dyret at opholde sig i området. Hver gang ultralydsfrekvensen rammer en forhindring som en væg, sofa eller lignende vil frekvensen blive reflekteret og effekten mindskes. På samme måde som en stor snebold mister størrelsen hver gang den rammer en forhindring.

De fleste modeller med ultralyd til at skræmme mus, rotter, katte, hunde, fugle etc. udsender ultralyd ud i et rum, som gør det ubehageligt for en givent skadedyrs-art at opholde sig i området. Man bør bemærke, at ultralyd ikke kan bevæge sig igennem vægge eller i rum med meget møblement.

Hvis man har skadedyr i flere rum, skal man som udgangspunkt have en ultralydsskræmmer pr. rum. Det gælder også, selvom producenten skriver, at rækkevidden er større end rummet. Så trods at en ultralydsskræmmer har en dækning på fx 50 kvadratmeter, og dine rum er to små rum af to gange 20 kvadratmeter, vil skræmmeren stadigvæk kun dække det ene rum, hvor skræmmeren opsættes. Derfor bør man købe en skræmmer til hver rum, hvor der ikke ønskes gnavere og andre skadedyr i hjemmet.

Bemærk:
Benytter du en ultralydsskræmmer, kan der gå op 2-3 uger før du får den fulde virkning mod mus og rotter i dit område. Da gnavere er vanedyr, anbefaler vi at opsætte fælder for at fange de mus og rotter som allerede bor/opholder sig i området. Herefter kan der opsættes en skræmmer til at bortskræmme nye gnavere i området.

Ved opsætning af skræmmeren bør du som udgangspunkt, hvis muligt, pege skræmmeren den vej som du ønsker at skadedyret skal følge (se illustrations øverst til bedste placering af skræmmer). Har du skadedyr udendørs, er det vigtigt at du vælger en model, som er designet til at kunne opsættes udenfor. Da ikke alle modeller kan tåle regn, kulde og lignende vejrforhold.

På langt de fleste modeller kan strømforsyningen ske med batteri eller en adapter til indsætning i stikkontakten.

VIGTIGT!
Vælger du at benytte en adapter, skal du fjerne batterier, da du ellers kan risikere at kortslutte apparatet. 

Billedet øverst viser hvordan du med fordel kan opsætte skræmmere med ultralyd.

Frekvenser og hørelse for dyr og mennesker

I tabellen herunder ses frekvensen for hørelsen for hunde, katte, gnavere og mange andre dyr. Bemærk at afrapportering af frekvensområdet for hørelse hos hunde, katte og andre arter ikke er en simpel opgave. Derfor må tabellen betragtes som vejledende.

Læser du denne guide på en tablet, smartphone eller lignende - bør du vende din skærm for at se hele tabellen.

Art Ca. Rækkevidde (Hz)
Mennesker 64-23,000
Hund 67-45,000
Kat 45-64,000
Rotte 200-76,000
Mus 1,000-91,000
Mår / Ilder 16-44,000
Ræv 51-48.000
Kanin 360-42,000
Flagermus 2,000-110,000
Kylling / Høns 125-2,000
Marsvin 54-50,000
Ugle 200-12,000
Pindsvin 250-45,000
Syvsovere 100-100,000
Art Ca. Rækkevidde (Hz)
Vaskebjørn 100-40,000
Hest 55-33,500
Får 100-30.000
Ko 23-35,000
Kanariefugl 250-8,000
Parakit 200-8,500
Ørkenrotte 100-60,000
Nymfeparakit 250-8,000
Guldfisk 20-3,000
Malle 50-4.000
Tunfisk 50-1,100
Træ frø 50-4.000
Egern (østligt ræveegern) 113-49.000
Bæver  20- 20.000